Legacy: unfair decks #3 – Dredge

grave troll full art

Dredge to jeden z dziwniejszych i najbardziej ikonicznych decków w Legacy – fascynująco oszukańczy, na pierwszy rzut oka zupełnie niezrozumiały. Zamiast silić się na przybliżenie go samemu, postanowiłem znaleźć kogoś, kto zna talię znacznie lepiej nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

dredge

Patryk Siemion, graczom MTG Online znacznie lepiej znany jako Eruxus, od dawna święci sukcesy w kolejnych ligach i Legacy Challange, zamiatając największych prosów sceny competitive, niekiedy nawet w tak przegiętym formacie jak Vintage. Jego wyniki oraz decklisty bez problemu znajdziecie na MTG Goldfish, ja tymczasem zapytałem go o kilka spraw, które powinny wyjaśnić wam, o co tak naprawdę chodzi w tym dziwadle.

goglari grave

1. Na MTGO (a niekiedy już nawet poza nim) znany jesteś jako Eruxus. Powiedz parę słów o sobie tym, którym jeszcze tak dobrze znany nie jesteś. Jaki format grywasz najczęściej i jak Ci to dotychczas wychodzi?

W MTGO gram od paru lat, lecz zacząłem bardziej „na poważnie” zacząłem grać jakiś rok temu. Zaczęło się od 100 ticketow na Vintage Dredge’a i pożyczeniu playsetu Force of Will, a skończyło na masie ticketow oraz testowaniu różnych talii. Obecnie najczęściej grywam Legacy, ale także Vintage, Modern i czasami Pauper. „W papierze” gram dużo Moderna i w miarę możliwości Legacy, lecz do tego niestety jest trochę mniej okazji.

Wygrałem 2 Vintage Challenge na MTGO, mam też masę top8 w tym formacie, kilka top8 w Legacy Challenge oraz sporo top8 na lokalnych eventach. Mam też parę innych wyników z innych formatów / talii na papierze oraz online.

2. Dlaczego Twoja planeswalkerowa iskra zajaśniała właśnie na planie Szwedlandii?

Mieszkam w Szwecji od dziesiątego roku życia, więc nie mogło być inaczej. MTG poznałem w 2013r. przez kolegę, z którym jechałem na konwent Japońskiej popkultury i od tamtej pory gram aktywnie.

3. Od jak dawna grasz Dredgem i dlaczego akurat nim robisz to z takim upodobaniem?

Dredgem zacząłem grać w 2015r. po nabyciu playsetu Lion’s Eye Diamond. Początkowo zamierzałem używać ich do ANTa (Storm) i w 2016r. grałem sporo tą talią, ale po niecałym roku gry powróciłem do Dredga. W ostatnich latach ogrywałem też UR Delvera oraz Landy. Są dwa główne powody, dla których tak dużo poświęciłem Dredgowi. Pierwszy z nich to fakt, że darmowe zagrania w Magicu są historycznie bardzo potężne, a Dredge dostaje praktycznie wszystko za darmo, co oznacza też, że mało przejmuje się on zasadami Magica. Drugi to fakt, że talia absolutnie najlepiej wykorzystuje moje dwie ulubione karty: Lion’s Eye Diamond oraz Cabal Therapy.

 

4. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz kolega pokazał mi Legacy, wśród wszystkich miażdżących mózg kart i talii Dredge wydał mi się najdziwniejszą i najbardziej oszałamiająco niezrozumiałą strategią. Jak najprościej opisałbyś talię komuś spoza formatu?

Dredge to talia, która jest fuzją aggro oraz combo, wygrywająca przez tworzenie dużej ilości niewielkich kreatur w niesamowicie szybkim tempie. Dzieje się to kartom wracającym z grobu (Narcomoeba, Ichorid) oraz karcie Bridge from Below, tworzącej zombie za każdym razem, gdy jakaś jednostka spadnie do naszego grobu. Dzięki mechanice Dredge możemy millować sami siebie w szybkim tempie i dzięki temu otrzymać parę darmowych kreatur. Za sprawą Cabal Therapy oraz Dread Return możemy też poświęcać nasze stwory, by wskrzesić silniejsze lub powtórzyć discard kart przeciwnika.

 

5. Idąc krok dalej w poziomie zaawansowania czytelnika – jakie są najważniejsze różnice między Dredgem w Modernie a Legacy?

bridge from below

Najważniejsze różnice to tempo w jakim talie operują oraz rodzaj interakcji. Dzięki potężnym czarom z flashbackiem niedostępnym w Modernie (Cabal Therapy oraz Dread Return) mamy dostęp do efektywnego wykorzystania Bridge from Below (prędkość) oraz interakcji w formie wczesnego, powtarzalnego discardu.

W Modernie Dredge nie należy do najpotężniejszych talii opartych na kreaturach. Co więcej, Modern to format, gdzie kreatury są dużo bardziej powszechne, co skłania Dredga do interakcji w formie creature removali (Conflagrate) oraz bardziej midrange’owego planu po sideboardzie. Brak prędkości oznacza, że talia musi raczej pokonać hate, niż przejść pod nim robiąc armię zombie już w pierwszej lub drugiej turze w parze z discardem.

6. Przejdźmy wreszcie do meritum – dlaczego akurat Dredgem idzie Ci tak dobrze? To specyfika mety MTGO, czy po prostu talia jest teraz bardzo dobra w obecnym formacie?

Dredge mi idzie najlepiej na side eventach GP, po części przez to, iż ludzie w papierowym Magicu mają bardzo ograniczone doświadczenie w graniu przeciw niej. Natomiast na MTGO większość osób grindujących format rozegrało już wiele potyczek z Dredgem. Talia świetnie radzi sobie z niebieskimi taliami typu tempo / kontrola, więc meta jest przystępna.

7. Jeszcze na GP Birmingham w maju widziałem sporo graczy Dredga. Jak bardzo ban Deathrite Shamana Twoim zdaniem pomógł tej talii oraz całemu formatowi w szerszym kontekście?

Pierwsza obawa związana z banem była taka, że grobowe combo talie będą wszędzie i mimo, iż Game 1 będzie dla nas lepszy, to ogólnie będzie trudniej. Tak się jednak nie stało – hejt pozostał taki sam (ewentualnie nieznacznie się zwiększył), czyli w formie Surgical Extraction. Storm został troszkę poszkodowany przez ban Gitaxian Probe, co niewiele polepszyło nasz matchup, który zawsze był równy, lecz teraz mam wrażenie że Dredge jest nieco szybszy od Storma.

dread return

8. Komu poleciłbyś granie Dredgem? Jaki mindset i umiejętności są potrzebne do grania talią sprawnie oraz z przyjemnością?

Poleciłbym granie Dredgem osobie, która lubi darmowe karty korzystające z obłędnej mechaniki oraz nudzi ją klasyczny model gry typu „fair”. Jeżeli chodzi o mindset, trzeba być przygotowanym na dwie rzeczy: nie zawsze da się wygrać gry, w których przeciwnik ma i odpowiednio korzysta z hate’u oraz z każdą combo talią mamy pewien procent gier, gdzie nasza talia nic nie robi (ale nie jest on duży). Co do umiejętności, mulligan jest niesamowicie ważną decyzja. Nie można bać się mulliganowac do 4-5 kart jeżeli sytuacja tego wymaga. Druga umiejętność, to korzystanie z bardzo skomplikowanej karty Cabal Therapy tak, by nią dobrze trafiać, odczytywać przeciwnika. Czasem należy też opóźnić podstawowy plan dredgowania i zagrywać kluczowe karty z ręki.

9. Jakie są najmocniejsze (i najsłabsze) strony (oraz matchupy) talii? Jak radzisz sobie z postboardowym grave-hatem, który wali w Dredge chyba nawet bardziej niż w Reanimacji

Najmocniejsze strony i matchupy:

  • odporność na maindeckową interakcje typu Wasteland, counterspelle, removale oraz Stifle
  • eksplozywność – szybko prezentuje dużo powera w stole jednocześnie discardując parę kart z ręki przeciwnika
  • konsystencja
  • najlepszy vs UB Death’s Shadow, Delver decks, Grixis Control oraz Miracles.

Najsłabsze strony i matchupy:

  • wrażliwy na statyczny hate w formie innej, niż Surgical Extraction.
  • najgorszy vs Lands, Reanimator.

Granie dookoła hate’u:

silent gravestone

W przypadku obecnej mety walczy się z trzema rodzajami hate’u. Pierwszy to niebieska talia z samymi Surgicalami bądź ewentualnym pojedynczym Grafdigger’s Cage albo Nihil Spellbomb – tymi kartami grają min. Death’s Shadow, Delver oraz Grixis Control i przeciw temu rodzajowi mamy 3-4 Silent Gravestoney oraz 4 Cabal Teraphy, które są priorytetem w pierwszej turze, by pozbyć się Surgical Extraction (pod warunkiem, że nie mamy Gravestone’a). Potem gra powraca do takiej samej dynamiki jak przed boardem, czyli jesteśmy bardzo „favored”.

Drugi rodzaj to Surgical + Containment Priest / Rest in Peace, którymi posługują się Miracles oraz Stoneblade’y. Ten przypadek jest trochę trudniejszy, również chcemy nasze Silent Gravetsone’y i gramy powoli, próbując zdiscardowac hate. W tych matchupach zawsze warto zaryzykować z LEDem w pierwszej turze, ponieważ zawsze uda nam się wygrać przeciwko Rest in Peace i Priestowi jeśli unikniemy Surgicala w pierwszej turze.

nature's claim

Trzeci rodzaj to prisonowe talie grające playset Leyline of the Void, przeciwko którym jedynym wyjściem jest playset specyficznych odpowiedzi, zawierzenie szczęściu i nadmiernym mulliganom przeciwnika lub posiadanie Nature’s Claim w ręce. W tych matchupach po sideboardzie ręka musi być eksplozywna, czyli LED albo Nature’s Claim, albo mulligan.

10. Skoro już jesteśmy w grobowym nastroju – czemu akurat ten grave-based deck poleciłbyś zamiast znacznie prostszej w obsłudze Reanimacji lub innych eksplozywnych combo-decków, jak Storm czy Sneak&Show?

Jedną z największych różnic między Dredge a tymi taliami jest sposób wygrywania pojedynku, wymagający walki kreaturami. Jest to zarówno zaleta jak i wada, zależnie od perspektywy. Po wykonaniu naszego combo dostajemy sporo zasobów w formie niewielkich kreatur oraz discardu. Zaletą jest to, iż mecz nie kończy się automatycznie, chyba że postawimy 20 powera na stół w pierwszej turze. Daje to nam oraz przeciwnikowi troszkę więcej gry i zabawy, niż strzelenie za 20 kartą Tendrils of Agony albo uderzenie naraz Emrakulem i Griselbrandem.

Choć talia często wymaga dość uczciwego combatu, ma też pewien plan B. Jeżeli combo nie wypali, ale uda nam się zdiscardować kartę z Dredgem, to talia zamienia się w aggro tworzące po 1-2 kreatury co turę, ciągle prezentując nieco discardu oraz powoli rosnącą armię. Dla kontrastu, talia typu Storm bądź Sneak&Show często kończy grę po zagraniu paru nietrafionych cantripow i poddaniu się. Innymi słowy, dobrze jest mieć plan B, który mimo bycia powolnym pozwala czasem wygrać dłuższe gry.

11. Ixalan dodał Wam nową zabawkę w postaci Silent Gravestone. Widzisz coś ciekawego w nadchodzącym powrocie do powrotu do Ravnici?

Manaless Dredge dostaje nieco lepszy wincon niż dotychczasowy Flayer of the Hatebound w formie Lotleth Gianta. W Modernie myślę, że zobaczymy Assassin’s Trophy, ponieważ pomoże ono w walce z Tronem i zastępuje Abrupt Decay. Moją uwagę przykuło również Creeping Chill, będące darmowym, drainującym Lava Spikiem, który mógłby niesamowicie poprawić matchup z modernowym Burnem lub zapoczątkować ciekawe, bardziej „burnowe” buildy Dredge’a.

12. Jak często kombinujesz z nowościami i niekonwencjonalnymi buildami? Dredge to bardziej zamknięta, skończona konstrukcja, do której nic nowego raczej nie da się upchnąć (jak – wybacz porównanie – Burn), czy raczej zawsze znajdzie się miejsce na innowacje?

Najnowocześniejszą innowacją jest Silent Gravestone co daje nam więcej odpowiedzi na Surgical Extraction. Mając 4 Cabal Therapy oraz 3-4 Silent Gravestone’y posiadamy 7-8 odpowiedzi na kartę, która jest grana w 2-3 kopiach w niemal każdym decku, często będąc jedyną formą hate’u od niebieskich talii. Z nowościami bywa ciężko, ponieważ obecnie talia jest zoptymalizowana pod kątem szybkość oraz pokonywania Surgical Extraction, dając nam w miarę dobry matchup przeciw combo oraz wszystkiemu, co niebieskie i grindujące. Kombinowałem z bardziej niebieską wersją, grającą Brainstorm oraz Force of Will, lecz trochę za mało, by powiedzieć o niej więcej. Innymi słowy, rzadko próbuję dziwnych buildów, lecz często staram się robić małe zmiany, zależnie od mety lub poprawy pewnych matchupów.

leyline of the void

13. Parokrotnie widziałem ludzi muliganujących do 1 po sajdowy Leyline of the Void przeciw Twojej talii. Jak radzisz sobie z tym, że niektóre pojedyncze karty kasują Cię tak mocno?

Znając dobrze metę często wiem, kiedy przeciwnik będzie grał z czarnymi Leylinami. Wiekszość list Dredge’a ma 4 odpowiedzi w formie Nature’s Claim bądź Wear&Tear, co oznacza, iż moja szansa na odpowiedź jest taka sama, jak mojego przeciwnika na Leyline. Drege może rownież korzystać z efektów typu looting na szukanie odpowiedzi, więc niedziałająca ręka z Leylinem często przegrywa.

wear&tear

14. Czy nowicjuszom zainteresowanym talią i formatem jesteś w stanie polecić jakikolwiek „budżetowy” build? Talia bez żadnych Duali (lub po prostu „Manaless”) wydaje się dość przyjazna w porównaniu do topowych archetypów za cebuliony dolców.

Dredge to talia bez duali, lecz dużo ludzi narzeka na cenę Lion’s Eye Diamond. Budżetowy build chętniej poleciłbym w formie zamiany LEDow na playset Lotus Petali, ponieważ granie Manaless Dredgem nie jest zbyt przyjemne (talia jest wolna i nie może walczyć z hejtem, choćby chciała).

15. W najbliższym czasie w Łodzi i generalnie w całej Polsce odbędzie się kilka większych, fajnych eventów Legacy. Jest szansa, że zobaczymy Cię na którymś z nich, czy jednak lepiej szukać Cię na MTGO?

Szansa jest mała, ale na Grand Prix wpadam często do Polski.

dakmor salvage full art

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie talii, które umknęły nam powyżej – piszcie w komentarzach! A może chcielibyście poznać jakiś inny deck w podobny sposób? Czekamy na opinie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s